BitTorrent využívá i řada světových organizací

BitTorrent využívá i řada světových organizací

Mnoho lidí se chybně domnívá, že BitTorrent je spojován výhradně se sdílením nelegálních souborů – třeba hudby, filmů, ale i počítačových her. Opak je ale pravdou, jelikož tato síť, tedy její princip je využíván také pro distribuci souborů zcela legálních. Právě možnost využití této P2P sítě vede k tomu, že různé organizace a různí distributoři nemusí využívat drahé hardwarové řešení a přitom zajistí perfektní dostupnost všech souborů, které chtějí dostat mezi lidi. Pojďme se podívat na ty nejznámější možnosti, které v této oblasti existují.

Oblast filmu a videa
Jednou z nejznámějších společností v tomto segmentu je jistě BitTorrent Inc. Právě díky ní lze totiž prostřednictvím této sítě bez problémů stahovat a také šířit řadu hollywoodských filmů. Na všechny takto distribuované byla udělena licence, a tak je jejich stahování, ale i poskytování stoprocentně legální.

Dalším příkladem z tohoto segmentu je jistě nahrávací společnost Sub Pop Records, která tímto způsobem legálně šíří více než několik tisíc alb. Nejsou to ale jenom běžná alba interpretů, ale jsou to třeba i živé koncerty nebo mnohá DVD. A rozhodně se nejedná pouze o neznámé autory, jelikož tímto způsobem vydávají svá alba i známé zahraniční skupiny.

Oblast televize
Doslova průkopníkem v této oblasti se stala společnost, tedy televizní kanál CBC. V roce 2008 se totiž stala prvním vysílačem na světě, který distribuoval své pořady kromě jiného o prostřednictvím BitTorrent protokolu. Samozřejmě zcela legálně a logicky také bezplatně. V témže roce začala nad něčím takovým přemýšlet také televize The Norwegian Broadcasting Corporation. I té se povedlo využít tuto P2P síť ve vlastní prospěch a začala tak distribuovat pořady, ale pouze ty, ke kterým měla výhradní licence.

Softwarové společnosti
Ty jsou v daném směru zaručeně nejdál, jelikož BitTorrent protokol doslova svádí k tomu distribuovat software tímto způsobem. Jedním z nejvýznamnějších představitelů je firma Blizzard Entertainment, stojící za světově úspěšnou hrou World of Warcraft.