Jak na výběr správného klienta?

Jak na výběr správného klienta?

Stahujeme-li soubor prostřednictvím běžného datového úložiště, není problémem vše zvládnout prostřednictvím svého prohlížeče. Stahování v rámci torrentů je však trochu jiné. A to z toho důvodu, že torrenty jsou pouze malé soubory, které nám umožní spojit se s ostatním uživatelem. Aby ale mohl být daný torrent soubor správně načtený, je třeba využívat klienta. Tím se rozumí jednoduchý, ale stejně tak i propracovaný program, který nás nejenom spojí s dalším uživatelem, ale také odesílá data na samotný tracker. Tato data jsou poté využívána třeba k vytváření statistik o tom, jaké máme ratio – tedy poměr mezi staženými a odeslanými daty.

Pozor na problémové klienty
Dnes existuje na několik desítek různých klientů. Ne všechny jsou ale stejně dobré a kvalitní. Některé zabírají minimum paměti, další jsou zase velmi náročné na volnou paměť. Poté jsou takové, které umí pouze několik základních věcí, ale stejně tak jsou propracovaní klienti, kdy máme na výběr ze stovek různých nastavení. Co je však nesmírně důležité, to je jejich správná funkčnost a tedy správné započítávání a správné odesílání konkrétních dat. Zatímco v rámci veřejných trackerů není konkrétní výběr zase tak důležitý, u těch privátních je povinnost respektovat nařízení moderátorů. Volbou zakázaného klienta se totiž vystavujete riziku BANu.

Kterým se raději vyhnout?
Pokud bychom se měli zaměřit na známé, ale často zakázané možnosti, potom určitě nesmíme zapomenout uvést třeba dříve populární Bitcomet, Bitlord, nebo také Bitspirit. Stejně tak bývá na některých trackerech zakázaný i Azureus, ale konkrétně spíše jeho určité verze, než samotný klient jako takový. Podobně je to i v případě jednoho nejvyužívanějších, kterým je uTorrent. Především jeho poslední verze nepatří k nejpovedenějším.

Jakého klienta zvolit?
Výběr je samozřejmě poměrně velký, a osvědčenými tipy může být již zmíněný uTorrent některé z předchozích variant v2, ale dále také klient Vuze, Abc nebo Deluge.